Kaliforniya’nın Yeni Yapay Zeka Sistemi, Orman Yangınlarını Erken Aşamada Tespit Ediyor

Kaliforniya, yangınla mücadelede devrim niteliğinde bir adım atarak duman belirtilerini tespit etmek amacıyla yapay zekayı kullanmaya başladı. Yeni sistem, Kaliforniya Orman Yangınlarıyla Mücadele Birimi (Cal Fire) tarafından hayata geçirildi ve 1.039 yüksek çözünürlüklü kameradan oluşan bir ağ kullanarak orman yangınlarını erken aşamada tespit etmeyi amaçlıyor.

Kaliforniya merkezli Cal Fire, The New York Times tarafından bildirilen bu gelişmeye göre, yapay zeka modelleri ile donatılmış 1.039 yüksek çözünürlüklü kameradan oluşan bir ağ kullanarak orman yangınlarını erken aşamada tespit etmeyi amaçlıyor. Yapay zeka, duman belirtileri algılandığında itfaiye ekiplerini hızla uyararak müdahale süreçlerini iyileştiriyor.

Pilot programın sonuçları oldukça umut verici. Sistem, 911 çağrılarına ulaşmadan önce 77 orman yangınını tespit etmeyi başardı. Bu, yaklaşık %40 oranında bir başarı oranına işaret ediyor. Geleneksel olarak, orman yangınları duman belirtilerini izlemek üzere insanlar tarafından gözlenen 1.000’den fazla dağ tepesi kamerası kullanılarak tespit ediliyordu.

Cal Fire’ın istihbarat şefi Phillip SeLegue, yeni yapay zeka sisteminin sadece müdahale sürelerini kısaltmakla kalmadığını, aynı zamanda erken aşamada tespit edilerek daha kontrollü bir şekilde ele alınmasına olanak tanıdığını belirtiyor.

Kaliforniya merkezli DigitalPath şirketinin mühendisleri, yapay zekanın tespit ettiği her yangını manuel olarak gözden geçiriyor. Ancak sis, pus, toz gibi yanıltıcı faktörlerin bulunması bu süreci zorlaştırabiliyor. Yazılımın baş mühendisi Ethan Higgins, “Duman gibi görünen birçok faktör olduğuna inanamazsınız” diyor.

Bu yeni yapay zeka sistemi, Kaliforniya’nın yangın riski taşıyan bölgelerinin yaklaşık %90’ını kapsayan kameralardan her dakika “milyarlarca megapiksel” görüntü işliyor. Program Haziran ayında başlatıldı ve başlangıçta 6 komuta merkezinde test edildi. Ancak Eylül ayında ise Cal Fire’ın 21 komuta merkezine geniş çaplı olarak yayılması planlanıyor.

Cal Fire, duman belirtilerinin yanı sıra 911 çağrıları ve gizli uydular gibi diğer teknolojileri de yangın tespiti için kullanıyor. Bu sayede yaz aylarındaki orman yangını raporları, beş yıllık yaz ortalama olan 5.422’den daha düşük seviyede kalmış durumda.

İlgini çekebilir!  Fotoğraf Satışı: Para Kazanmanın Görsel Yolu
Kaliforniya'nın Yeni Yapay Zeka Sistemi, Orman Yangınlarını Erken Aşamada Tespit Ediyor
Kaliforniya’nın Yeni Yapay Zeka Sistemi, Orman Yangınlarını Erken Aşamada Tespit Ediyor

Biz, online para kazanma yolları hakkında rehberlik sunan bir ekip olarak buradayız. Amacımız, dijital dünyada farklı gelir kaynakları keşfetmek isteyen herkese yardımcı olmaktır.

Yorum yapın